pl en de

« wstecz

ŚWIECE ZAPŁONOWE

PROBLEMY Z ŚWIECAMI

 Niedomagania motocykli dość często spowodowane są niewydolonością instalacji elektrycznej i jej poszczególnych elementów. Niewydolność świec zapłonowych możemy zaobserwować poprzez nieregularną prace silnika, "strzelaniem" w rure wydechową czy wogóle brakiem reakcji na próbe uruchomienia motocykla.  Przyczyny mogą być następujące:

- wypalenie elektrod i powstanie nadmiernego odstępu

- brak iskry spowodowane zanieczyszczeniem izolatora wewnątrz , zalaniem świecy paliwem lub olejem

- utworzenie się między elektrodami "mostka" z osadów

- upływu prądu poprzez pęknięcia izolatora tzw. zjawisko przebicia

- nieszczelność między świecą a głowicą

W celu zlokalizowania niedomagań świecy zapłonowej powinniśmy wykręcić ją z głowicy. Trzeba korzystać z klucza dobrze pasującego do sześciokąta świecy, gdyż niewłaściwe narzędzie może uszkodzić izolator. Trwałość świec wynosi orientacyjnie 10 000 do 20 000 km przebiegu, przy czym silnikach dwusuwowych ta trawłość jest znacznie mniejsza.

 

  W przypadku pojawiającego się samozapłonu, trzeba wymienić świece na zimniejsze. Wskazane jest używanie świec o wyższych wartościach cieplnych w sytuacji gdy startujemy w zawodach gdzie użytkownik motocykla korzysta z pełnej mocy silnika. Natomiast zupełnie odwrotnie jest kiedy silnik wykazuje skłoność do zalewania świecy, przerw w pracy, to trzeba zakupić świece o mniejszej ciepłocie.

AUTOR : WOJTAS

 

 


 

studio mh
oferta | galeria | nasz garaż | aktualnie odrestaurowane | serwis/porady | kontakt